LAKIRTI.COM ile ücretsiz ve üyeliksiz sohbet etmenin tadına varın …

Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. ESKİ SÜRÜM İLE BAĞLAN

Mobil Sohbet Siteleri


Mobil Sohbet Siteleri

Mobil Sohbet Siteleri

Değerli Arkadaşlar bugün ki konumuz herkesi yakından ilgilendiren bir kavramdır.

HOŞGÖRÜ

İnsanların toplum içerisinde mutlu ve huzurlu bir biçimde yasamaları için bir takım uyulması gereken kurallar vardır. Bu kurallardan bir taneside hoşgörüdür.

Hoşgörü demek, bir insanın başka insanların düşüncelerine, yaşam tarzlarına, dinlerine, dillerine, hareketlerine ve daha bunun gibi birçok duruma duymuş oldukları saygı anlamına gelmektedir. Hiçbir insan ayni düşünceye sahip olmadığı gibi ayni yaşam tarzınada uymak zorunda değildir. Her insan özgür bir bireydir. İnsanların yaşam tarzlarinda kücük yada büyük farklılıklar olması gayet doğaldır. Hepimiz ayni düşünceye ayni yaşam tarzına sahip olsaydık, robottan bir farkımız olmazdı. Insanlar daha sağlıklı iletişim kurabilmek için birbirlerine karşı hoşgörülü olmak zorundadır. Bazen insanlar hata yaptığında da, bunun gayet doğal olduğunu ve insanların hata yapabileceğini düşünerek, hoş karşılayabiliriz. Rabbim bizi yarattiğinda tövbe yani özür kapısı ile birlikte yarattı. Biz insanların kusurlarını hoş görürsek, ilerde kendi kusurlarımızda hoş görülecektir.

Hepimiz ayni dünyada benzer olayları tecrübe ediyoruz. Bu yaşadıklarimizi kendi özümüzde değerlendiriyoruz,  sonra bu yaşantılara yönelik belirli bir yargıya varıyoruz. Bu değerlendirme süreci her bireyde farklı gelişiyor. Tüm yaşadıklarımızı olumlu ve olumsuz yönden değerlendiririz. Yani ayni olayi yaşayan iki ayrı insan farkli sonuçlara varabilir. Ayrı duygulara kapılabilir, hatta olayları farklı lanse edebilir. Bizi mutlu yada mutsuz kilan yaşadıklarımız değildir, ona yüklediğimiz anlamdır aslında. Kücük bir örnek vermek gerekirsek, mesela bir eleştiri aldığımızda, sinirlenebilir ve kizabiliriz. Bizi eleştiren kişiye saldırabilir kavga çıkarabiliriz. Diğer taraftan ama, olaya olumlu bakarak, “eleştiri benim hatamı görmemi sağlar” diyerek daha sakin ve kişiyi dinlemeye yönelebiliriz.

Bunuda söylemekten geçemeyeceğim. Her şeyde hoşgörü olmaz. Sınırsız özgürlük gibi, sınırsız hoşgörü de çok yanlıştır. Kötüler hoş görülür mü? Suçlular hoş görülürse, toplumun düzeni nasıl sağlanır?

Size bir sohbet odasında rastladığım iletişim bozukluklarından ve bir olaydan bahsetmek istiyorum. Sanalda “hoşgörüsüzlüğe” daha çok rastlıyoruz. Çünkü insanlar arkadaslık sohbet odalarında anonim, yani kişisel bilgilerini vermeden sohbet edebiliyor.  Bu da insanların daha rahat,  fikirlerini dayatmaya sebep oluyor. Şuan bu yazıyı okurken, evet doğru dediğinizi duyar gibiyim. Arkadaşlık ve mobil sohbet odalarında her türlü insana rastlamak mümkündür. Yazının başinda bahsettiğim gibi iletişim kurabilmek için uyulması gereken kurallar vardır. Bir arada sohbet edebilmek içinde, birbirimize saygili olmak zorundayız, yani hoşgörülü olmak zorundayız. Her insanin kendine ait bir fikri, sahip olduğu bir görüşü, bir düşüncesi vardır. Buraya kadar her şey normal! Bu insanların çoğunluğu kendi görüşünü başkalarına da kabul ettirmeye çalışıyor ve sadece kendi görüşünün doğruluğuna emin olarak karşı tarafı dinlemiyor, dinlese de inanmıyor. Görüşünü kabul etmeyeni zorluyor.

Bedava sohbet sitelerindeki mobil sohbet odalarından yararlanarak Bilgimizi paylaşabiliriz. Karşılıklı anlayış halinde yapıldığında ise daha etkili bir iletişim kurmuş oluruz.

Karşımızdaki insanı ne oranda dinliyoruz, sözlerine saygı duyuyoruz? Aynı fikirde olmadığımızda dahi tartışma ortamı yaratmadan ve karşılıklı olarak birbirimizi dinleyip konuşabiliyormuyuz?

Birçoğumuz egomuza yenik düşerek, hep kendi fikrinin onaylanmasını ister. Halbuki gerçek hayatta böyle bir şey olamaz. Çoğu konuda tek bir doğru yoktur çünkü. Tek doğrunun olduğu durumlarda da karşı tarafı aşağılamadan, uygun bir üslup ile doğruyu anlatmak gerekir.

Mobil sohbet siteleri sanal bir ortam olsa bile kimsenin kişiliğini, görüşünü, inancını, bilgilerini aşağılayamayız! Senden daha üstün olup olmadığını bilemezsin. Karşındaki insanin sessiz kalışı bilmediğinden değil belki de, seninle seviyesiz bir tartışmaya girmek istemeyişindendir.

Kendini Kimseden Üstün Görme. Üstün değilsin de çünkü! Herkesin bilgi birikimi kendisinedir. Anlayışlı olun. Saygılı olun. İnsanlara değer verin. Edepli olun, nerede susmanız gerektiğini bilin.

Hazreti Mevlana’nın dediği gibi

Gel, gel, ne olursan ol yine gel,
İster kâfir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel,
Bizim dergâhımız, ümitsizlik dergâhı değildir,
Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel…

Sevgiyle ve Muhabbetle kalın…

Hoş sohbetler dileriz…

LAKIRTI.Com

 

Yazan: HcRToplam 4 Yorumlar
hale

hem reelde hem de mobil sohbet sitelerinde olması gereken çok önemli bir hususa değinilmiş, teşekkürler

Hayalet

Cok önemli bir konu aslinda, çoğu insanlar sanaldayiz diye karaşidaki insana önem vermiyor ama yalnış bir düşünce. Sana yapılmasını ve söylenmesini istemedigin şeyleri baskasına yapmamak gerekir...

cicek

mobil sohbet sitelerinde pek görülmeyen bir konuyu ele almışsınız

cem

Teknolojinin gelişimi ile mobil sohbet çok fazla öne çıktı. Buna göre hareket edenler kazanır. Başarılar dilerim

Bir cevap bırakın.

Sohbet | Sohbet Odaları | Mobil Sohbet | Sohbet Siteleri